Trądzik zostawia dwa rodzaje śladów na skórze. Są to przebarwienia oraz blizny zanikowe. Zarówno przebarwienia, jak i blizny zanikowe powstają na skutek procesu zapalnego towarzyszącego trądzikowi średnio głębokiemu i głębokiemu.
Przebarwienia potrądzikowe są zmianami powierzchownymi i dlatego można je całkowicie usunąć.
Leczenie polega na stosowaniu w domu dermokosmetyków zawierających kwas migdałowy, glikolowy lub mlekowy oraz na wykonywaniu w gabinecie mocnych peelingów złuszczających.
Blizny zanikowe powstają na skutek źle leczonego, głębokiego trądziku zapalnego. Ich usunięcie jest trudne, a w przypadku głębszych blizn często niemożliwe – można je jedynie spłycić.
Najbardziej podatna na powstawanie blizn jest skóra twarzy i pleców.
Trądzik prawidłowo leczony od samego początku nie pozostawia blizn. Jeśli mamy do czynienia z nasilonym, głębokim trądzikiem, który nie reaguje na leczenie zewnętrzne, należy wdrożyć doustną terapię retinoidami, aby nie dopuścić do powstania blizn.
Najnowszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia zanikowych blizn potrądzikowych są zabiegi laserem frakcyjnym, popularnie zwanym Fraxelem. Zabiegi wykonuje się co 4 tygodnie, a ich liczba zależy od stopnia nasilenia blizn.
Innym rozwiązaniem jest leczenie blizn techniką mikronakłuwania. Dermapen to urządzenie wyposażone w precyzyjną głowicę zakończoną małymi igłami, które, nakłuwając blizny, stymulują skórę do odnowy. Mikrourazy powstałe w wyniku nakłuwania pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie dochodzi do przebudowy skóry, poprawy jej gęstości i elastyczności, co skutkuje spłyceniem blizn.
Zabiegi Dermapenem są bezpieczne i niebolesne. Można je wykonywać co 3–4 tygodnie.
Najnowszą metodą leczenia blizn po trądziku jest radiofrekwencja mikroigłowa.
Jest to najlepsza alternatywa dla zabiegów wykonywanych laserem frakcyjnym.
To bezpieczny zabieg medyczny służący do leczenia blizn potrądzikowych i rozszerzonych porów.
Niepowtarzalność zastosowanej technologii polega na równoczesnym mikronakłuwaniu frakcyjnym (głębokość od 0,5 mm do 3,5 mm) oraz podgrzewaniu skóry za pomocą fali elektromagnetycznej (RF) z dodatkową terapią światłem LED.
Za pomocą aplikatora RF poprzez elektrody mikroigłowe dostarczana jest energia bezpośrednio do skóry właściwej, inicjując remodeling kolagenu. Jednoczesna emisja czerwonego lub niebieskiego światła LED przyspiesza proces gojenia skóry po zabiegu.
Wskazania do zabiegu:
- Blizny i przebarwienia potrądzikowe
- Rozszerzone pory, zaskórniki
- Łojotok, szary koloryt skóry
Zalety radiofrekwencji mikroigłowej:
- Krótki okres rekonwalescencji – skóra po zabiegu jest dość mocno zaczerwieniona przez kilka godzin, ale nie łuszczy się.
Na drugi dzień rumień ustępuje bez śladu. - Skuteczność zabiegu jest porównywalna z efektami uzyskanymi przy pomocy lasera frakcyjnego.
- RF mikroigłowy, w przeciwieństwie do zabiegu laserem frakcyjnym, można wykonywać przez cały rok.
Efekty terapii widoczne są już po pierwszym zabiegu. Powierzchnia skóry staje się bardziej jednolita, następuje poprawa kolorytu, zmniejszenie łojotoku, a po 4 tygodniach można zaobserwować wyraźne spłycenie blizn potrądzikowych.