Izotretinoina, kiedy należy ją włączyć
Strona główna ❯ Leczenie ❯ Izotretinoina, kiedy należy ją włączyć
09 marca, 2022
Izotretinoina, kiedy należy ją włączyć
Pochodna witaminy A, Izotretinoina, jest jedynym lekiem który powoduje zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Lek ten normalizuje również procesy rogowacenia wewnątrz gruczołu. W efekcie już po kilku tygodniach leczenia ustępuje łojotok i znikają zaskórniki. Izotretinoina wykazuje również działanie przeciwzapalne wpływając tym samym na wszystkie mechanizmy odgrywające rolę w patogenezie trądziku.
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy powinien to być lek z wyboru w trądziku ropowiczym czyli głębokim, żeby nie dopuścić do powstania blizn.
Można również rozważyć terapię Izotretinoiną w przypadku średnio nasilonego trądziku grudkowo-krostkowego, opornego na leczenie zewnętrzne, z tendencją do bliznowacenia.
Leczenie Izotretinoiną nie jest wolne od różnych skutków ubocznych, dlatego powinno być prowadzone przez doświadczonego specjalistę.
Przed jego rozpoczęciem należy rozważyć wszystkie plusy i minusy oraz zrobić dokładne badanie krwi i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do terapii.
Izotretinoina została wprowadzona do lecznictwa w 1983 roku, a więc lekarze dermatolodzy zdobyli już sporo wiedzy na temat jego działania. Moim zdaniem ma on dużo większą skuteczność i mniej działań ubocznych niż wielomiesięczna terapia doustna antybiotykiem, np Tetralysalem.