Skuteczna i bezpieczna terapia IPL

Strona główna Leczenie Skuteczna i bezpieczna terapia IPL

09 marca, 2022

Skuteczna i bezpieczna terapia IPL

IPL to skrót od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Urządzenie IPl nie jest laserem, choć potocznie często jest tak nazywane.

Terapia IPL jest bezpieczną i skuteczną metodą przyśpieszającą leczenie trądziku i działającą bezpośrednio na jego przyczyny.

Światło o odpowiedniej mocy i długości fali 430-480 nm niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Działa więc podobnie do antybiotyku z pominięciem jego skutków ubocznych.

Zabiegi IPL polegają na naświetlaniu leczniczym światłem obszarów dotkniętych zmianami trądzikowymi. Mają działanie przeciwzapalne i odkażające, znacząco redukują ilość beztlenowych bakterii Propionibacterium Acnes obecnych w gruczołach łojowych i odpowiedzialnych za wysiewy zmian zapalnych. Dzięki tej terapii dochodzi również do zmniejszenia blizn i przebarwień potrądzikowych.

Terapia IPL nie podrażnia skóry, zaraz po zabiegu można powrócić do normalnego trybu życia. To nowoczesna, komfortowa, nieinwazyjna metoda leczenia uporczywego i nawrotowego trądziku. Urządzenie BTL Exilite na którym pracuję wyposażone jest w dobry system chłodzenia, który niweluje uczucie pieczenia podczas zabiegu.

Ilość zabiegów wynosi 6-10 i jest zależna od stopnia nasilenia zmian oraz od kondycji skóry. Wykonuje się je co 1-2 tygodnie.

Po całej serii zabiegów następuje znaczna redukcja zmian zapalnych, natomiast te które pozostają znikają w ciągu kilku następnych tygodni.

Od trzech lat leczę trądzik urządzeniem BTL Exilite i stwierdzam, że ta metoda jest tak samo skuteczna jak kilkumiesięczna kuracja Tetralysalem. Główną przewagą jej jest brak jakichkolwiek skutków ubocznych, podczas gdy standardowa, trzymiesięczna terapia doustna Tetralysalem wyjaławia przewód pokarmowy, powodując często biegunki i bóle brzucha.