Suplementy a trądzik

Strona główna Leczenie Suplementy a trądzik

09 marca, 2022

Suplementy a trądzik

Podczas mojej długoletniej praktyki dermatologicznej wielokrotnie próbowałam wspomagać leczenie trądziku doustnymi preparatami zawierającymi witaminy, zioła i mikroelementy. Obserwując efekty leczenia stwierdziłam, że witaminy / A, C, PP, B6/ oraz zioła nie miały istotnego wpływu na przebieg trądziku. Lepsze efekty daje dieta z ograniczeniem cukru.

Jedynie cynk stosowany doustnie w umiarkowanych dawkach, przyśpiesza gojenie się zmian zapalnych. Bierze się to stąd, że większość naszej populacji cierpi na niedobór tego pierwiastka.

Przeanalizujmy teraz dwa modne suplementy, reklamowane jako skuteczna pomoc w walce z trądzikiem.

Nonacne, drogi preparat  kosztujący ok 120 zł i reklamowany jako jedyny ratunek na trądzik.
W jego skład wchodzą:
wyciąg z pestek winogron, Sarsaparilla, czerwona koniczyna, liść pokrzywy, vit C, cynk.
Zaintrygowała mnie Sarsaparilla. Po zgłębieniu tematu, mogę opisać ją w jednym zdaniu: Sarsaparilla (Smilax officinalis) jest rośliną występującą głównie w Meksyku, gdzie od wieków była stosowana na reumatyzm, raka i choroby skóry. Sarsaparilla zawiera duże ilości saponin steroidowych – sarsasapogenin, które imitują działanie testosteronu i DHEA.
Wystarczy,  bo jak powszechnie wiadomo obydwa te hormony zaostrzają trądzik.  Nic dodać, nic ująć.
Pozostałe składniki za wyjątkiem cynku, nie mają żadnego, udokumentowanego wpływu na przebieg trądziku.

Weźmy się teraz za Visaxinum. Cóż tam widzimy: vit B6, wyciąg z zielonej herbaty / nie prościej wypijać codziennie filiżankę tego napoju?/, vit PP, wyciąg z korzenia mniszka, wyciąg z fiołka trójbarwnego, laktoferynę i cynk.

Laktoferyna jest białkiem o działaniu immunomodulującym, naturalnie występującym w mleku. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Skutecznie skraca  czas trwania choroby, dzięki mobilizacji układu odpornościowego do walki z drobnoustrojami. Niestety nie ma wpływu na trądzik, a szkoda.

Znowu, jedynym składnikiem o udokumentowanym działaniu  przeciwzapalnym jest cynk, zapewne obecny w tym preparacie w śladowych ilościach.