Trądzikowa układanka

Strona główna Wiadomości ogólne Trądzikowa układanka

09 marca, 2022

Trądzikowa układanka

Trądzik dotyczy prawie wszystkich grup wiekowych i ma duży wpływ na psychikę osób, które są nim dotknięte. Biorąc pod uwagę częstość występowania trądziku, jego wpływ na sferę psychiczną oraz środki finansowe przeznaczane na leczenie, można stwierdzić że jest to choroba społeczna.

Etiopatogeneza tego schorzenia jest złożona i wieloczynnikowa. Wpływ czynników genetycznych wydaje się być zasadniczy, natomiast wątpliwe jest aby odnaleziono jeden gen odpowiedzialny za trądzik. Obecnie uważa się, że każdy z elementów wpływających na stan skóry może być uwarunkowany przez osobny gen.

Kluczową rolę przypisuje się zaburzeniom hormonalnym powodującym przerost gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie ich ujść, co skutkuje tworzeniem się licznych zaskórników zamkniętych i otwartych.

Ostatnie badania wykazały, że androgeny wytwarzane są nie tylko przez jajniki, jądra i korę nadnerczy.
Skóra jest narządem syntetyzującym również niewielkie ilości tego hormonu.

Nadmiar androgenów w skórze odgrywa ważną rolę w powstawaniu trądziku. Towarzyszy mu zwiększona aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy.  Przekształca on testosteron w DHT / dihydrotestosteron/, który ma duże powinowactwo do receptorów androgenowych obecnych w gruczołach łojowych.
Androgeny występujące w skórze są odpowiedzialne za przerost gruczołów łojowych oraz nadmierne wydzielanie łoju, przy czym ten wpływ jest największy w obrębie skóry twarzy.

Reasumując: za łojotok i trądzik odpowiedzialne są zarówno androgeny krążące we krwi jak i obecne w skórze.

game-2581512_640